História
Chrám sv. apoštolov Petra a Pavla
Gréckokatolícky chrám sv. apoštolov Petra a Pavla je postavený v secesnom štýle, inšpirovaný byzantskými a románskymi prvkami a tiež slohom Modern. Autorom projektu je Ján Bobula ml.. Chrám má pôdorys gréckeho kríža, nad štvorcom kríženia je veľká kupola na pendentívoch, ktorá je v exteriéri zdôraznená vencom trojhranných atikových štítov. Dĺžka chrámu je 34 m a šírka 23 m. Jeho rozloha je 480 m2.
Základy chrámu sa položili v roku 1904. Stavba začala za pôsobenia kňaza o. Alexandra Kriška a dokončená za o. Michala Michaliča v roku 1911. Nový chrám posvätil v roku 1911 gréckokatolícky prešovský sídelný biskup Ján Vály.
Stavba chrámu bola veľmi finančne náročná. Veriaci predávali dobytok, aby tak mohli podporiť výstavbu chrámu, v ktorom sa budú modliť a prinášať Bohu vďaku a chválu. Finančne pomohli aj rodáci z Ameriky a veriaci z okolitých gréckokatolíckych farností.
Chrám je svojou architektúrou veľmi ojedinelý, avšak výrazne podobný stojí v maďarskom Debrecíne. Hovorí sa, že debrecínsky gréckokatolícky kňaz sa dozvedel o stavbe výnimočného chrámu v Jakubanoch, bol sa na stavbu pozrieť a dohodol sa s inžiniermi na výstavbe podobného chrámu vo svojej farnosti. Nie je to však dokázateľné žiadnym dokumentom.
Veža chrámu je v dolnej časti štvorhranná a približne v strede sa stáva oktogonálnou. Má výšku 50 metrov a na jej vrchol vedie 120 schodov. Vo veži sú štyri zvony. Dva z roku 1921, jeden z roku 1791 a malý je bez textu. Dva väčšie boli vyrobené v Chomutove v Čechách a menší v Prešove. Najväčší zvon nesie meno sv. Petra a Pavla, stredný zvon má meno sv. Mikuláš a najmenší zvon sa volá Eva.
Ikonostas bol vyrobený v Maďarsku a železnicou dopravený do Podolínca, odkiaľ sa na vozoch po častiach previezol do Jakubian a poskladal v chráme.
Bohostánok je vyrobený na Ukrajine a je vysoký 2 m.
Bočná kaplnka v chráme je zasvätená Matke Ustavičnej pomoci. Slúži sa v nej sv. liturgia raz v roku na sviatok Spolutrpiacej Bohorodičky a na Veľký piatok je v nej urobený Boží hrob a uložená Plaščenica.
Chrám je ojedinelou stavbou svojho druhu v celej strednej Európe. Nachádzajú sa v ňom ostatky blahoslavených mučeníkov, prešovských biskupov Petra Pavla Gojdiča a Vasiľa Hopka.